2016. jún 11.

Olvasol vagy tanulsz is közben?

írta: Ihász Gergely
Olvasol vagy tanulsz is közben?

Hogyan olvassak fejlesztő könyveket

Hogyan olvassak Személyiség/Készség fejlesztő könyvet

 

Nagyon hiszek a személyiség fejlesztő könyvekben, hogy segítenek jobb életet élni. Tény, hogy egy igazán versengő világban élünk, ahol nekünk, Magyaroknak jobban kell kapaszkodniuk. Az az igazság, hogy minden téren lemaradásban vagyunk a Nyugathoz képest. Ők a második világháborútól kezdve fejlődhetnek, mi csak 1989-től kezdve. Ezt a lemaradást csak folyamatos tanulással érhetjük el.

Belátom a sok információ, lehetőség mellett nehéz időt szakítani az olvasásra is, főleg a személyiség fejlesztő könyvekre. De aki megteszi, nem marad el a jutalma.

Az ilyen könyvek tapasztalatom szerint más olvasási stílust igényelnek, mint a drámai, krimi, romantikus könyvek. A tapasztalatom, hogy a személyiség fejlesztő könyvek sokkal nagyobb és mélyebb olvasást igényelnek, mint a többi könyv.

Ezeknél a könyveknél, sok feladata van az olvasónak. Meg kell érteni az új gondolatokat melyeket az író megoszt velünk. Értelmezni kell a szavakat, hogy mi értünk mi és az író alatta, és a legfontosabb, hogy integrálni kell az új tudást az életünkben.

Amikor elkezdtem olvasni ezeket a könyveket, faltam őket gondolkodás nélkül, havi 4-5 könyvet olvastam el. Ekkor az eredmények még nem jöttek. Rá kellett jönnöm, hogy az olvasási technikám volt rossz. Ma már csak 1-2 könyvet olvasok el havonta ilyen témákban, de már az eredmények is gyorsabban jönnek.

Mi változott? Kialakítottam az ilyen könyvekhez szükséges olvasási stílust, eszköztárat.

De mi is ez?

Az én metodikám a személyiség fejlesztő könyvek olvasásához:

  1. Első olvasás előtt lapozd végig a könyvet és olvass bele;

Ne kezd el rögtön olvasni a könyvet. Lapozd végig és barátkozz a fejezetekkel. Olvass bele egy-egy fejezetbe, hogy közelebb hozd az író stílusát

  1. Egy olvasás nem olvasás;

Egy romantikus regényt elég egyszer elolvasni és mindent megért az olvasó. Egy személyiség fejlesztő könyvet 4szer is lehet úgy olvasni, hogy új gondolatot fedezünk fel a könyvben, ezért pár havonta, évente vegyük elő ugyan azt a könyvet és olvassuk el újra.

  1. Ha kell, tegyük le pár napra a könyvet;

Ha jól olvassuk a könyvet, gyakran van, hogy egy gondolatnál megállunk. Ekkor nem szabad tovább olvasni. Ha kell, napokra tegyük félre a könyvet és emésszük azt a gondolatot.

  1. Készítsünk jegyzetet a könyvből;

Nekem ez megy a legnehezebben, sokszor nem veszem rá magam, hogy jegyzetlejek a könyvből, pedig szükséges. Mindig jegyzeteljük ki a fontos gondolatokat, új ötleteket. A legjobb, ha egy maximum két oldalas jegyzetet készítünk a könyvből, melyet később elővehetünk.

  1. Ne essünk kétségbe, ha nekünk nem válik be;

Nem minden gondolat, gyakorlat jó nekünk is. El kell fogadnunk, hogy vannak olyan technikák melyek nekünk nem válnak be. Fogadjuk el, hogy ez nem nekem való és lépjünk tovább.

+1. Nem csak a külföldi író tanácsa a jó

Régen csak külföldi író könyvét olvastam, főleg Amerikai írókét, mert csak nekik hittem. Ma már tudom, hogy a Magyar írók is remek segítő könyveket írnak. Használjuk őket is.

Ezen pontok betartását ajánlom mindenkinek, mert csak segíteni tud, a célok gyorsabb elérésében.

 

Szólj hozzá

Tanács Fejlődés Tipp Eredmény Könyvek Olvasás Megakadás